By
In
Tag:,
0

Taraftar tokenlar spor kulüplerinin dördüncü büyük gelir kanalı olacak

Spor Yazarı ve Akademisyen Sema Tuğçe Dikici moderatörlüğünde düzenlediğimiz CINO Day’de, 2018’de Chiliz (CHZ) coin’i piyasaya süren Socios.com Kurucusu ve CEO’su Alex Dreyfus ile Socios.com Bölge Pazarlama ve Halkla İlişkiler Uzmanı Denizcan Soner, spor endüstrisindeki yeni gelir modeli olan taraftar tokenları masaya yatırdı. 

Spor ve e-spor endüstrisinin yeni gelir modeli olan taraftar tokenlar, Türkiye’de de yoğun ilgi görmeye başladı. Bu model sayesinde kulüpler gelirlerini artırırken, taraftarlar da birbirleri ve kulüpleri ile etkileşimlerini artırarak takımların alacakları kararlara daha çok söz sahibi olabiliyor. Türkiye pazarına 2018’de Galatasaray ile giriş yapan Socios.com, dünya genelinde hızla büyümesini sürdürüyor.

Taraftar tutkusu kripto pazarını besliyor

Alex Dreyfus, “Türkiye’de taraftarlık ve sporseverlik oldukça tutkulu yaşanıyor. Taraftarın takımına destek olma isteği, bizim bu yeni modeli anlatmamızı kolaylaştıracak. Socios.com olarak, pasif taraftarı aktif taraftara dönüştürüyoruz. Taraftarlar hem kripto para temelli tokenları kullanarak bir topluluğun parçası oluyor hem de takımlarını doğrudan destekleyip, takımların alacakları kararlarda söz sahibi oluyorlar. Tüm bu süreçler blockchain teknolojisi ile güvenli bir şekilde saklanıyor” dedi. Taraftar tokenların gelecekte kulüpler için dördüncü büyük gelir kalemi olacağını da belirten Dreyfus, bu gelir modelinde henüz yolun başında olunduğunu aktardı. Dreyfus, Galatasaray ve Barselona gibi takımlar için yeni bir gelir kaynağı yaratan taraftar tokenların, Socios.com’a da büyüme imkanı sağladığını belirtti.

Kulüp ve taraftar etkileşiminde yeni açılım

Taraftarların hem birbirleri hem de kulüpleri ile etkileşimini artırıp, bu etkileşim üzerinden yeni gelir modelleri yaratabilmek için yola çıktıklarını söyleyen Denizcan Soner ise birincil odaklarının spor endüstrisi olduğunu vurguladı. Soner, “Taraftar tokenlar taraftar etkileşiminin dijital dünyadaki yeni açılımı. Dijitalleşme ile taraftarlık kavramı da değişmeye başladı. Bu sayede kulüpler ile taraftarlar daha yakın ilişkiler kurabiliyor. Socios.com olarak, futbol, e-spor takımları, Formula 1, kriket, Nascar, MMA gibi çeşitli spor dallarında 36 takımla iş birliğimiz var. Yaz sonuna kadar bu sayının 50’nin üzerine çıkmasını bekliyoruz. Globalde kullanıcı sayımız 800 binin üzerinde” dedi.

FINTR olarak, ekosistemden değerli katılımcılar ile birlikte düzenlediğimiz her webinar sonrası konuşulanların özetini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. “Spor ekonomisinde yeni gelir modeli: Taraftar Tokenlar” konulu CINO Day sohbetini buradan izleyebilirsiniz.

Alakalı Yazılar

Yorum Yaz